هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

هفته نامه پیام ساختمان > بازار مسکن > تسهیلات مسکن 1396/02/23

سامانه ملی املاک و اسکان کشور در نیمه راه گم شد

طرح راه اندازی سامانه ملی املاک واسکان کشور که قرار بود تا پایان سال 95 راه اندازی شود به دلایل نامعلوم و پاسکاری‌های مسئولین در نیمه راه گم شده است.


سامانه ملی املاک و اسکان کشور در نیمه راه گم شد

به گزارش پیام ساختمان، چندی پيش مديركل برنامه‌ريزي و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازي، زمان راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور را به اردیبهشت سال‌جاری موکول و در این راستا اعلام کرد که كارهاي مربوط به جمع‌آوري و ساماندهي اطلاعات مورد نياز براي سامانه، تقريبا بسامان رسيده و نوبت به پايه‌ريزي ساختار اطلاعاتي آن رسيده است كه توسط يكي از شركت‌هاي فعال در اين حوزه در حال انجام است و راه‌اندازي آن در بهار، دور از انتظار نيست اما به گفته علی چگینی، "فعلا تيم وزارت اقتصاد نيز درگير راه‌اندازي اين سامانه است و کارشناسان مي‌توانند با استفاده از بخش‌هايي از اطلاعات اين سامانه و اطلاعات ديگر سامانه‌هاي مربوط به حوزه مسكن، كار ماليات‌ستاني را آغاز كنند، گرچه ما هم تلاش مي‌كنيم اين سامانه در بهار به بهره‌برداري برسد".

این در حالی است که با پیگیری‌های خبرنگار پیام ساختمان، تیم روابط عمومی وزارت اقتصاد و وزارت تعاونی، کار و رفاه اجتماعی و همچنین متولي مالياتي كشور در اين‌باره اظهارنظري نمي‌كنند. هرچند گستردگي و فرادولتي‌بودن اين سامانه که پیش از این دليل تأخير به‌وجود آمده در راه‌اندازي آن عنوان شده است از نظر برخی کارشناسان مسکن غیر منطقی است و آنها معتقدند از جایی که این سامانه می‌تواند در چند شاخه کمک کننده باشد و در بخش مسکن شفاف سازی انجام گیرد، باید در راه اندازی آن تعجیل می‌شد 


شاخص آمارگیری از تعداد خانه‌های خالی دقیق نیست

مدیرعلمی طرح جامع مسکن در مورد اهمیت راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور اظهار داشت: این سامانه یکی از برنامه‌های مفید در اقتصاد مسکن محسوب می‌شود و شناسایی خانه‌های خالی نیز یکی از مزیت‌های راه‌اندازی این سامانه است که تاکنون به دلایل نامعلومی راه اندازی نشده است.

فردین یزدانی افزود: اینکه میزان خانه‌های خالی در کشورمان به ویژه در کلانشهرها افزایش پیدا کرده غیرقابل انکار است اما شاخص آمارگیری از تعداد خانه‌های خالی هم دقیق نیست.

او اظهار داشت: شاید اخذ مالیات از خانه‌های خالی ابزاری برای کاهش این آمار باشد اما ازجایی که تعدادی از این واحدها در داخل شهر واقع نیستند و تعدادی هم جزء واحدهای لوکس محسوب می‌شوند بنابراین با نیاز واقعی بازار مسکن فاصله زیادی دارند و نمی‌توان انتظار داشت که تمام واحدهای خالی از سکنه وارد بازار شوند.

یزدانی با اشاره به وجود ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در استان تهران اظهار داشت: این واحدهای خالی را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد، یک دسته واحدهای مسکونی گران در مناطق شمالی شهر تهران با قیمت‌های نجومی متری ۲۰ میلیون تومان که تنها برای عده‌ای خاص ساخته شده‌اند و بخش دیگر به واحدهای مسکونی خالی در تهران مانند واحدهای مسکونی منطقه ۲۲ که به صورت فله‌ای ساخته شده‌اند و فاقد زیرساخت‌هایی مانند آب و برق و گاز هستند. البته نباید فراموش کنیم که این آمار ۴۹۰ هزار واحد متعلق به استان تهران است و شامل ویلاهای ساخته شده در مناطق خوش آب و هوای تهران مانند لواسان و دماوند و ... می‌شود.


سرنوشت سامانه ملی املاک مشابه کد رهگیری معاملات املاک

رئیس سابق اتحادیه مشاورین املاک تهران در رابطه با این سامانه، گفت: کلیه نرم افزارها در مدیریت و نیازهای عمومی مردم تاثیرگذارند. سامانه ملی املاک و اسکان کشور نیز یکی از مهمترین و شفاف سازترین نرم افزارهای مورد استفاده بخش مسکن و بسیاری بخش‌های دیگر قرار خواهد گرفت، لذا به جهت مفید بودن آن باید در سرعت راه اندازی آن تسریع شود.

قلی خسروی به اهمیت سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان سامانه‌ای برای امور ضروری اشاره کرد و افزود: متاسفانه سرنوشت این سامانه نیز از نظر شفاف سازی در بخش معاملات ملکی مسکن مشابه سرنوشت کد رهگیری می‌ماند. همانطور که سامانه ملی املاک واسکان کشور مورد توجه چند وزارتخانه و سازمان‌های کشوری اعم از وزارت راه و شهرسازی برای شناسایی خانه‌های خالی و تعیین گروههای کم درآمد جامعه و ...، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بحث یارانه‌ها، سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات و ... بسیار مفید است و هر چه زودتر باید راه اندازی شود؛ کد رهگیری نیز برای وزارت آموزش و پرورش در شناسایی محل سکونت دانش آموزان و نیروی انتظامی برای شناسایی محل سکونت افراد و ...مهم است که تاکنون به لحاظ اینکه عملکرد آن برمبنای کدپستی تعریف شده نه پلاک ثبتی به درستی از آن استفاده نشده است.


سامانه املاک برای کاهش کلاهبرداری در معاملات املاک

رئیس اتحادیه مشاورین مسکن شمیرانات نیز یکی از طرفداران راه اندازی سامانه ملی املاک و اسکان کشور است که به خبرنگار پیام ساختمان گفت: خاصیت ویژه راه اندازی این سامانه کاهش کلاهبرداری در معاملات املاک است.

محمدرضا قاسمی افزود: پیش از این طی چند مذاکره با وزارت راه و شهرسازی و مرکز پژوهش‌های مجلس دو پروپزال در خصوص راه اندازی این سامانه تقدیم مجلس کرده‌ام، اما این دو طرح هنوز در دست بررسی از سوی کارشناسان پژوهشکده مجلس قرار دارد.

او اظهار داشت: سامانه املاک و اسکان کشور بخش مسکن کشور را متحول خواهد کرد، کلاهبرداری‌ها را کاهش می‌دهد، برنامه ریزی‌ها را با دقت بیشتری پیش خواهد برد و شفاف سازی در این بخش را چند برابر خواهد کرد. 

 

انتهای خبر/پ
گزیده اخبار روزانه