آخرین اخبار نمایشگاه

 • دکتر بصیرت: نیازمند انقلابی درشهرسازی هستیم

  دکتر میثم بصیرت استادیار دانشکده شهرسازی دانشگاه تهران و عضو کارگروه شهرسازی و مفاهیم پایدار سومین کنفرانس بناهای بلند، می‌گوید: سال‌هاست که می‌گوییم شهرسازی در بحران قرار دارد؛ من فکر می‌کنم از مرحله بحران نیز گذر کرده‌ایم و در حال حرکت به سمت نابودی سیستم هستیم و در شرایط اضطرار قرار داریم. در عمل چیزی به نام شهرسازی در ایران وجود ندارد و تنها یک رشته با عنوان شهرسازی، مانده است به اضافه‌ی تشکیلاتی که نام شهرسازی را یدک می‌کشند. علت این امر وضعیت تامین مالی شهرداری‌هاست و اینکه نسبت به تخلفات شهری، جرم‌انگاری صورت نمی‌گیرد. تمام طرح‌های شهری و تمام تخلفات، قابل فروش هستند و در عمل هیچ توسعه‌ای بر اساس طرح‌های شهری صورت نمی‌گیرد. فکر می‌کنم نیازمند انقلابی در شهرسازی هستیم.

 • مدیریت شهری نگاه یک‌پارچه می‌خواهد

  دکتر محمدرضا بمانیان عضو کارگروه تکنولوژی و ساختمان سومین کنفرانس بناهای بلند می‌گوید: در مجموعه‌های مدیریت شهری که یکپارچه نیستند، همه مقصر خواهند بود. تنها درصد این قصور در افراد مختلف متفاوت است. در سطح کلان کشوری، که باید تمامی وزارت‌خانه‌ها فعال باشند، درآمد کشور حول محور نفت می‌چرخد. حتی درآمد شهرداری‌ها که سطح کوچکتری از مدیریت کشوری هستند، به تراکم فروشی محدود شده است. با کلان شدن شهر ، هزینه‌هایش نیز کلان خواهد شد و عدم یکپارچگی مدیریتی باعث می‌شود شهرداری برای اداره شهر بهترین راه را در تراکم فروشی ببیند. این موضوع اشتباه است؛ مدیریت شهری نگاه یک‌پارچه می‌خواهد.

 • با تایید دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی؛ سرفصل‌های ارتقای پایه سومین کنفرانس بناهای بلند تعیین شد

  دفتر امور مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی، سرفصل‌‌های ارتقای پایه سومین کنفرانس بناهای بلند را در 5 دوره تعیین کرد. به گزارش ستاد خبری و به نقل از دبیرخانه دائمی کنفرانس، دوره‌های ارتقای پایه سومین کنفرانس بناهای بلند در سه رشته عمران، معماری و شهرسازی برگزار می‌شود. بنابر تایید این سازمان سرفصل های هر بخش به شرح زیر اعلام شد : 314 : عمران ( 3 به 2 ) مصالح و فناوری های نوین ساخت 322 : عمران ( 2 به 1 ) سیستم های سازه ای ساختمان های بلند 113 : معماری ( 2 به 1 ) اصول و مبانی طراحی بناهای بلند مرتبه 114 : معماری ( 3 به 2 ) مصالح و فناوری های نوین در صنعت ساختمان 212 : شهرسازی انطباق شهری ساختمان ها متقاضیان اخذ ارتقای پایه می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های 8- 88871227 021 (محل دائمی دبیرخانه کنفرانس) تماس حاصل فرمایند . لازم به ذکر است سومین کنفرانس بناهای بلند 28 تا 30 دی سال جاری در مرکز همایش‌های بین المللی برج میلاد برگزار می‌شود.

 • سومین کنفرانس بناهای بلند برگزار می‌شود

  تحلیل ساخت ساختمان‌های بلند، راهکاری برای اسکان جمعیت‌شهری/ سخنرانی نماینده اسکان بشر ملل متحد در کنفرانس بناهای بلند در سومین کنفرانس بناهای بلند که قرار است به بررسی موضوع بناهای بلند به عنوان راهکاری برای اسکان جمعیت شهری بپردازند، نمایندگانی از هبیتات جهانی حضور خواهند داشت. به گزارش ستاد خبری ، سومین کنفرانس بناهای بلند از ۲۸ تا ۳۰ دی ماه با محوریت بررسی و تحلیل ساخت بناهای بلند به عنوان راهکاری برای اسکان جمعیت شهری کار خود را در تهران آغاز می کند. بر همین اساس و طی مذاکراتی که از سوی ستاد اجرایی کنفرانس با نمایندگان هبیتات جهانی صورت گرفته، قرار شده است در پنلی تخصصی با حضور سیامک مقدم رییس دفتر هبیتات در تهران و نمایندگان هبیتات جهانی موضوع بناهای بلند به عنوان یک راهکار برای اسکان جمعیت شهری بررسی شود. همچنین در این پنل تخصصی، گزارش حضور دفتر هبیتات تهران در سومین کنفرانس اسکان بشر ملل متحد(هبیتات ۳) در اکوادور، قرائت می‌شود. سومین کنفرانس اسکان بشر ملل متحد (هبیتات ۳) سازمان ملل متحد با سخنرانی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و با حضور سران و مقامات عالی‌رتبه کشورهای جهان از جمله وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران در کیتو پایتخت اکوادور برگزار شد. لازم به ذکر است، دکتر وینسنت کیتیو رییس کمیته انرژی شهری برنامه هبیتات سازمان ملل با حضور در این کنفرانس قصد دارد مباحث صرفه‌جویی انرژی و استفاده بهینه از منابع انرژی و دیگر مباحث این حوزه را مورد بررسی و تحلیل قرار دهد. هبیتات متشکل از 7 کمیته است که کمیته انرژی یکی از آن‌هاست. این کمیته قرار است در روزهای برگزاری سومین کنفرانس بناهای بلند، در قالب یک کارگروه، به بررسی مباحث انرژی در بناهای بلند بپردازد. اعضای شورای سیاست‌گذاری سومین کنفرانس بناهای بلند که دی ماه سال جاری مرکز همایش‌های بین‌المللی برج میلاد تهران برگزار می‌شود، شاملِ مهندس سیدمحمد بهشتی رئیس شورای سیاست‌گذاری، دکتر حامد مظاهریان دبیر علمی، دکتر محمد سعید ایزدی دبیر شورای سیاست‌گذاری، دکتر منوچهر شیبانی‌اصل دبیر کارگروه قوانین و مقررات، دکتر حسین عبده‌تبریزی دبیر کارگروه اقتصاد و مالی، احمد مسجد جامعی دبیر کارگروه فرهنگی و اجتماعی، دکتر محمود گلابچی دبیر کارگروه تکنولوژی و ساختمان، دکتر محمدرضا حافظی دبیر کارگروه معماری و شهرسازی و مهندس شادمهر راستین دبیر اجرایی است. این کنفرانس در هشت محورِ معماری و مفاهیم پایداری، شهرسازی، سازه و سیستم‌های ساختمانی زلزله و نیروهای جانبی، مطالعات فرهنگی و اجتماعی، تکنولوژی ساخت و انرژی و تاسیسات، مدیریت اجرا، مدیریت و قوانین و مقررات و اقتصاد و سرمایه‌گذاری تعیین شده است. در بخش معماری و مفاهیم پایداری موضوعات شاملِ معیارهای طراحی مطلوب برای بناهای بلند، ضوابط و الزامات خاص در طراحی معماری بناهای بلند، نحوه تحقق مفاهیم پایداری و ساختمان سبز در بناهای بلند، نمای ساختمان‌های بلند و سیمای شهری و ایمنی و حفاظت بناهای بلند محور است.