پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان
پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان - هر هفته شنبه ها در کیوسک های سراسر کشور

نحوه انتخاب ترکیب اتاق تعاون مرکزی تعیین شد

نحوه انتخاب ترکیب اتاق تعاون مرکزی تعیین شد

وظایف بخش تعاونی اتاق بازرگانی به اتاق تعاون واگذار و شرایط عضویت در اتاق تعاونی‌ها و نحوه انتخاب ترکیب اتاق تعاون مرکزی اصلاح شد.

معاون امور مجلس اتاق تعاون ایران خبر داد:

نحوه انتخاب ترکیب اتاق تعاون مرکزی تعیین شد

گروه گزارش: نمایندگان خانه ملت، با واگذاری وظایف بخش تعاونی اتاق بازرگانی و صنایع، به اتاق تعاون موافقت و موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد را اصلاح و موادی را الحاق کردند که تعیین ارکان هر اتاق تعاون، شرایط عضویت در اتاق تعاونی‌ها و نحوه انتخاب ترکیب اتاق تعاون مرکزی از جمله موارد اصلاح شده است.
معاون امور مجلس اتاق تعاون ایران ضمن اعلام این خبر به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در نشست علنی مجلس شورای اسلامی، در ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد، نمایندگان مردم مواد 5 تا 12 را تصویب کردند.

صمد مرعشی افزود: با تصویب نمایندگان برای عضویت در هیئت‌رئیسه اتاق‌های تعاونی، داشتن حداقل سه سال سابقه عضویت در هیئت‌مدیره، مدیریت عامل، دبیری یا دبیر کلی و بازرسی شرکت‌ها، اتحادیه‌ها و اتاق‌ها در بخش تعاونی الزامی است.

وی گفت: همچنین نمایندگان در نشست خانه ملت با واگذاری وظایف بخش تعاونی اتاق بازرگانی و صنایع به اتاق تعاون موافقت کردند.

صمد مرعشی افزود: بر اساس ماده10طرح مذکور نمایندگان عبارت «هیئت مدیره» را در مواد 58 تا 63 قانون بخش تعاون  اقتصاد جایگزین عبارت «هیئت رئیسه» کردند.
وی ادامه داد: بر اساس اصلاح صورت گرفته، ارکان هر اتاق تعاون شامل مجمع نمایندگان، هیئت‌رئیسه و هیئت بازرسی می‌شود. همچنین هیئت‌رئیسه اتاق‌های تعاون متشکل از 3 تا 7 نفر عضو اصلی و 2 نفر عضو علی‌البدل از میان اعضای تعاونی‌ها می‌باشند که حتی‌الامکان از تعاونی‌های کشاورزی و روستایی و عشایری، صنعتی، معدنی، عمران شهری و روستایی و توزیع خواهند بود و برای مدت 3 سال از طرف مجمع نمایندگان انتخاب می‌شوند.

معاون امور مجلس اتاق تعاون ایران گفت: بر اساس ماده 61 قانون بخش تعاونی اقتصاد، وظایف هیئت‌رئیسه فعالیت لازم جهت تأمین مقاصد اتاق تعاون بر طبق اساسنامه و آیین‌نامه‌های مربوط، اداره کلی امور مربوط به اتاق تعاون و انجام کلیه مکاتبات و ارتباطات و عملیات مالی مورد نیاز اتاق طبق آیین‌نامه‌های داخلی آن، اجرای تصمیمات مجمع نمایندگان، ارائه گزارش‌ها و پیشنهادهای لازم به مجمع نمایندگان و انتخاب دبیر در اتاق‌های استان و شهرستان و دبیر کل در اتاق مرکزی به منظور انجام امور اجرایی تعیین شد.

وی افزود: بر اساس تبصره ماده 61 قانون بخش تعاونی اقتصاد هیئت‌رئیسه می‌تواند بخشی از اختیارات خود را به دبیر یا دبیر کل تفویض نماید.

صمد مرعشی افزود: همچنین بر اساس ماده62 نیز هیئت‌رئیسه اتاق تعاون هر استان،موظف به ایجاد ارتباط، هماهنگی و همکاری بین اتاق‌های شهرستان‌های مربوط به خود است و آنها نیز موظف به همکاری هستند؛ همچنین هیئت‌رئیسه اتاق تعاون مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف به ایجاد ارتباط و هماهنگی و همکاری بین اتاق‌های استان‌ها می‌باشد و آنها نیز موظف به همکاری هستند.

مرعشی گفت: ماده 63 قانون بخش تعاونی اقتصاد نیز اصلاح شد که بر اساس آن هیئت بازرسی متشکل از 3 عضو می باشد که دو نفر آنها به وسیله مجمع عمومی نمایندگان و یک نفر دیگر به وسیله وزارت تعاون تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: وظایف هیئت بازرسی نیز در ماده یادشده مشخص شد که بر اساس آن نظارت و بازرسی مستمر از نظر رعایت اساسنامه و آیین‌نامه‌های اتاق تعاون و قوانین و مقررات مربوط، رسیدگی به حساب‌ها، دفاتر، اسناد، صورت‌های مالی از قبیل ترازنامه و عملکرد مالی و گزارش به مجمع نمایندگان و وزارت تعاون، بررسی شکایات و تخلفات مربوط به اتاق تعاون و گزارش به مراجع ذی‌ربط و همچنین ارائه گزارش‌های سالانه و نوبتی به مجمع نمایندگان و وزارت تعاون از نظر وضعیت فعالیت‌های اتاق تعاون و رعایت قوانین و مقررات و اظهارنظر در مورد گزارش‌های هیئت‌رئیسه از وظایف هیئت بازرسی هستند.

وی اظهار داشت: بر اساس تبصره ماده 63 قانون بخش تعاونی اقتصاد هیئت‌رئیسه مکلف است اسناد و مدارک مورد درخواست هیئت بازرسی را در اختیار آنان قرار دهد.

معاون امور مجلس اتاق تعاون ایران در بخش دیگری از سخنانش به خبرنگار پیام ساختمان گفت: با تصویب نمایندگان، بر اساس ماده 11 طرح اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد، تبصره 2 ماده 59 قانون بخش تعاونی اقتصاد اصلاح شد که طی آن مجمع نمایندگان اتاق تعاون حسب مورد در استان‌ها، شهرستان‌ها و مرکز و با حضور نمایندگان اتاق‌های تعاون و اتحادیه‌ها تشکیل می‌شود و هر نماینده با کارت عضویت معتبر دارای یک رأی است.

صمد مرعشی گفت: همچنین نمایندگان با پیشنهاد الحاق یک تبصره به ماده 59 قانون بخش تعاونی اقتصاد موافقت کردند که بر اساس تبصره الحاقی در ترکیب 7 نفر اتاق تعاون مرکزی، حتی‌المقدور از انواع شرکت‌های تعاونی نظیر شرکت‌های تعاونی تولیدی و چندمنظوره، خدماتی و تأمین نیاز مشاغل تولیدی و خدماتی، مسکن، اعتبار، مصرف، مرزنشینان، تعاونی‌های سهامی عام و فراگیر و سهام عدالت انتخاب می‌شود.

مرعشی افزود: نمایندگان خانه ملت حذف بند 6 ماده 61 قانون بخش تعاونی اقتصاد و اصلاح تبصره آن را تصویب کردند که بر اساس تبصره مذکور، مسئولیت کلیه امور اجرایی اتاق بر عهده رئیس اتاق است که ریاست هیئت‌رئیسه اتاق را هم بر عهده دارد و برای هماهنگی امور و پیگیری مصوبات، فردی را به عنوان دبیر کل در اتاق تعاون ایران و دبیر در اتاق‌های شهرستان و استان با تصویب هیئت‌رئیسه انتخاب می‌کند.
وی افزود: بررسی مواد 13 و 14 اصلاح موادی از قانون بخش تعاونی اقتصاد باقی مانده است که احتمالاً بررسی آنها به پس از بررسی و تصویب لایحه بودجه کل کشور در مجلس موکول خواهد شد.

کلیه حقوق این سایت متعلق به هفته نامه پیام ساختمان بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع می باشد
تهران تقاطع خیابان های ولی عصر(عج) و شهید بهشتی ، ساختمان هفته نامه پیام ساختمان
تلفن: 88555610 - 88100010
پست الکترونیک: info@payampress.com
سامانه پیام کوتاه: 09199000905
Payam Sakhteman IT Dept.