هفته نامه پیام ساختمان / معماری و دکوراسیون / بنای ماندگار - مرمت - تخریب

تخریب «پایگاه‌ نهضت ملی شدن صنعت نفت» با تدبیر مسئولان میراث‌فرهنگی

مسئولان میراث فرهنگی راهکار حفظ «مهدیه عابدزاده» بنای تاریخی شهر مشهد که یکی از پایگاه‌های مهم وقایع تاریخی همچون ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی در کشور بوده، در اقدامی تعجب‌برانگیز و بی‌سابقه در تخریب و ساخت مجدد آن می‌‌دانند.

ضمیمه معماری دویست و هشتاد و چهارمین شماره هفته نامه پیام ساختمان منتشر شد

در ضمیمه معماری این شماره نشریه پیام ساختمان می‌خوانید:

هشتمین نشست یکصد معمار یکصد انتخاب
سلسله نشست‌های انجمن مفاخر معماری ایران

نشست هشتم «یکصدمعمار، یکصد انتخاب» روز چهارشنبه 19 خرداد به اهتمام انجمن مفاخر معماری ایران در موزه هنرهای دینی امام علی )ع) برگزار شد.

بی مهری مسوولان به شاهکار معماری جهان
قلعه فلک الافلاک در حال ریزش

قلعه فلک الافلاک میراث ساسانیان در لرستان که از آن به عنوان شاهکار معماری جهان یاد می‌شود به دلیل بی توجهی و نبود اعتبار در حال ریزش است.

آخرین بازمانده
یکصدو نود و دومین نشست انجمن مفاخر معماری ایران

انجمن مفاخر معماری ایران یکصدو نود و دومین گفتمان هنر و معماری را روز چهارشنبه 14 بهمن ماه در باغ موزه قصر تهران برگزار کرد.

تاریخ معماری شهر پیامبر(ص)
هجرت پیامبر به شهر مدینه سرآغاز تاریخ هجری مسلمانان است.

مقبره پیامبر اسلام(ص) در مدینه، در خانه‌اش در کنار مسجدالنبی قرار دارد و از مهم‌ترین زیارتگاه‌های مسلمانان است.

گوشه گوشه این کاروانسرا را باید دید

آب انبار‌ها مرمت نشده‌اند و همان حالت اولیه خود را حفظ کرده‌اند و در حال حاضر کاربری خاصی ندارد‌. حمام قدیمی کاروانسرا نیز هنوز مرمت نشده‌است‌. اینجا آنقدر بزرگ است که هر چه می روم تمام نمی شود‌. گوشه گوشه این کاروانسرا را باید دید و معماری خاص آن را تجربه کرد‌.

خانه  استاد عشق
بازدید از خانه پروفسور سید محمود حسابی

این همان خانه ای است که مردم عادی و خواص از پژوهشگران و اندیشمندان گرفته تا هنرمندان و شاعران به هوای دیدار پروفسور به آنجارفت و آمد داشتند.

زنگ خطر برای معماری ایران

این روزها، ساکنان تهران بزرگ، کمتر صبحی را بدون دیدن بنای کوبیده‌شده و کمی بعدتر روییدن یک بنای جدید و پرابهت که با نمای «رومی» آراسته شده، آغاز می‌کنند.گشتی کوتاه در محلات شمال پایتخت، کافی‌است تا ما را با احجام و المان‌های تندیس‌گونه برگرفته از کلیسای پانتئون، کنگره آمریکا، کلیسای سنت پل، کاخ الیزه، معابد یونانی و نماهای هوسمانی در قلب محلات مسکونی تهران مواجه کند

 1