هفته نامه پیام ساختمان / تاسیسات و انرژی / محیط زیست

محیط زیست پس از دو سال

سال‌‌هاست تهرانی‌ها با دیدن قله دماوند در معدود روزهای پاک پایتخت یاد ایام گذشته می‌کنند و حسرت پاکی هوای تهران قدیم را می‌خورند...

محیط ‌زیست، از مدیریت منابع تا مدیریت منافع

محیط‌زیست شاخه‌ای است که بخش‌های مختلف علوم را در برمی‌گیرد. از جامعه‌شناسی گرفته تا مهندسی و از پزشکی گرفته تا سیاست می‌توانند داشته‌ها و دانسته‌های خود را در حیطه محیط‌زیست عرضه کنند. به‌ویژه که محیط‌زیست در ایران مدتی است با بحران‌ها و چالش‌هایی روبه‌رو شده است و...

ریزگرد‌ها مهار می شوند
با مالچ ابداعی مخترع ایرانی؛

علی‌اصغر برهمند، یکی از مخترعانی است که توانسته راه‌حل‌های جدیدی برای مسائل به‌ظاهر لاینحل از جمله ریزگرد‌ها ارائه کند. او قبلاً هم توانسته بود اکتشافاتی مانند کشف راز حمام شیخ بهایی و همچنین پیش‌بینی زلزله را ارائه و به اثبات برساند که البته مورد دوم هنوز هم مورد بی‌مهری مسئولان و دست‌اندرکاران قرار گرفته است.

واکنش هواشناسی در خصوص پدیده ال‌نینو
طی گزارشی صورت گرفت؛

سازمان هواشناسی کشور در واکنش به وقوع پدیده ال‌نینو و پیش‌بینی پاییز و زمستانی سرد در سال جاری توضیحاتی ارائه کرد.

تخریب بناهای غیرمجاز حریم رودخانه‌ها
با هدف حفاظت از رودخانه‌ها و پیشگیری حوادث؛

شرکت آب منطقه ای تهران در گزارشی اعلام کرد: تخریب رستوران‌ها و بناهای غیرمجاز بستر و حریم رودخانه "کن" طی سه روز متوالی و با اخذ دستور قضایی همانند سال‌های گذشته با موفقیت اجرا شد.

تصویب سند آسیب‌شناسی کلانشهرها در بخش محیط زیست
در جلسه هیات وزیران به ریاست روحانی؛

هیات وزیران روز چهارشنبه در نشستی به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، سند آسیب شناسی کلانشهرها را در بخش محیط زیست و خدمات شهری بخش فضای سبز به تصویب رساند

 شهرهاي سبز و آينده بشر

راهي كه كشور‌هاي صاحب صنعت و مسيرساز مانند آلمان در راستاي برنامه‌ريزي شهر‌هاي بهينه با ساختمان‌هاي سبزتر‌، مصرف انرژي بسيار پايين و حمل ونقل عمومي با انرژي‌هاي تجديدپذير مي‌پيمايند‌. هدف شهر صد درصد سبز تا سال2050 سرلوحه كار جنبشي است كه در چهل وپنجمين سالگرد روز زمين در سال 2015 اعلام وجود كرد‌.

 طلايی كه به‌راحتی دور مي‌ريزيم

زباله را طلاي كثيف مي‌نامند؛ ماده اوليه بسياري از صنايع ازجمله لاستيك‌سازي‌، توليد برق و همچنين صنايع پلاستيك و كشاورزي‌. اما اين ماده‌اي كه در ايران به راحتي دور مي‌ريزيم براي بسياري از کشور‌ها منبع درآمد كلاني محسوب مي‌شود‌.

 سندرم ساختمان بيمار

يكي از پيشنهادهاي سازمان هواشناسي در روزهاي آلوده سال اين است كه كودكان خردسال و افراد كهن‌سال از خانه خارج نشوند، اما برخي از خانه‌ها هستند كه نه تنها در اين روزها بلكه در روزهاي عادي نيز وضعيت مناسبي ازنظر ميزان ذرات معلق در هوا و ديگر آلودگي‌ها ندارند.

 سهم ساختمان در آلودگي چقدر است؟

به گفته اين كارشناسان تغيير فرهنگ مصرف‌، ارزان بودن سوخت و از همه بدتر تراكم بيش از ظرفيت در شهر‌هاي ايران به افزايش سهم ساختمان‌ها در آلودگي شهري كمك كرده‌است‌. برخي حتي از سهم 30 درصدي دودكش ساختمان‌ها در شهر‌هاي بزرگ سخن مي‌گويند‌. در اين رابطه با احمد خاكپور‌، فارغ‌التحصيل عمران كه در زمينه محيط زيست شهري فعاليت مي‌كند‌، به گفتگو نشستيم‌.

 1 2