هفته نامه پیام ساختمان / تاسیسات و انرژی / بهینه سازی

تفاهم‌نامه مطالعه دو میدان نفتی ایران با پتروناس مالزی امضا شد

تفاهم‌نامه مطالعه توسعه میادین آزادگان جنوبی و چشمه خوش بین شرکت ملی نفت ایران و پتروناس مالزی با حضور منوچهری معاون مدیر عامل شرکت ملی نفت و انور طیب معاون شرکت پتروناس مالزی امضا شد.

LEED معیاری تازه برای رتبه بندی ساختمان­های سبز

بحران­های زیست ­محیطی و نگرانی­ها پیرامون آینده­ حیات بر روی کره زمین، هر روز در حال افزایش هستند و شاید این سؤالات همیشه ذهن ما را مشغول کند که چگونه می­توان به راه‌حلی برای این مشکلات دست یافت؟ و یا سهم هر یک از ما برای فرار از این بحران­ها چیست؟

شهری پایدار، در همین نزدیکی

مصدر نام شهری است که در 17 کیلومتری شهر ابوظبی، در کشور امارات طراحی‌شده و در حال حاضر مراحل ساخت را طی می­‌کند. این شهر توسط شرکت معماری «نورمن فاستر و همکاران» طراحی‌شده و مبنای آن استفاده از انرژی خورشید و سایر منابع تجدیدپذیر است.

 چه نوری برای کجا مناسب است؟

برای صرفه‌‌جویی در مصرف برق تنها استفاده از لامپ‌های کم‌مصرف کافی نیست بلکه نگاه مهندسی می‌‌گوید در انتخاب لامپ‌ها، تعداد آنها و طراحی روشنایی اتاق‌ها و محوطه نیز محاسباتی باید صورت بگیرد. تغییر فرهنگ مصرف برق در سال‌های اخیر و تجمل‌‌گرایی رونق لوسترهای بزرگ و انواع نورپردازی‌های هالوژن‌‌ها رنگارنگ را موجب شده است

 بهینه‌سازی برق با شبکه هوشمنــد

بهینه‌سازی موضوعی کاملاً فنی است و با نوع ابزارها و تجهیزات ارتباط دارد.دراین نوشتار می‌کوشیم با کمک کارشناسان به ملزومات بهینه‌سازی و هوشمند سازی شبکه برق بپردازیم:

اصلاح ٦٠٠ هزار موتورخانه کلید خورد

شرکت ملی گاز ایران با همکاری شرکت بهینه سازی در حال آماده سازی شرایط طرح اصلاح ٦٠٠ هزار موتورخانه است تا بر اساس این طرح، ابتدا موتورخانه مصرف کننده های بزرگ و دولتی و پس از آن نیز موتورخانه واحدهای مسکونی اصلاح شود.

مشترکان با مدیریت مصرف از وزارت نیرو حمایت کنند
مدیرعامل سازمان بهره وری درخواست کرد:

مدیرعامل سازمان بهره‌وری انرژی (سابا)گفت: در هفته آینده با موج جدیدی از دمای هوا مواجه خواهیم شد که ممکن است قبل از شروع تابستان شاهد اوج پیک مصرف برق باشیم از مشترکان خواست همسویی بین دولت و مردم را فراموش نکنند و با کم کردن روشنایی‌های اضافی و مدیریت در مصرف برق وزارت نیرو را حمایت کنند.

جايگزيني مبردهاي جديد در سامانه تبريد يخچال و فريزر
مجری طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی سابا خبر داد:

مجری طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی سازمان بهره‌وری انرژی (سابا) از طرح جایگزینی مبردهای جدید در سامانه‌ تبرید یخچال و فریزر خبر داد.

 سود 4 برابری بهره‌وري انرژي

گزارش 232 صفحه‌اي تحليلگر بين‌الملل آژانس بين‌المللي انرژي از بهينه‌سازي انرژي در يك دهه گذشته نشانگر آن است كه صنايع و دولت‌ها مي‌بايد در مورد بهينه‌سازي نگاه موشكافانه‌تري داشته باشند و بودجه مربوط به بهينه‌سازي تجهيزات را افزايش دهند.

رقابت در بهينه‌سازي
رضا فضلي، كارشناس شركت بهينه‌سازي مصرف سوخت:

مديريت انرژي در دهه‌هاي گذشته توانسته است ديدگاه‌ها را در مورد آينده انرژي جهان به شكل چشمگيري دگرگون كند؛ به‌گونه‌ای كه در كشورهاي توسعه‌يافته جهان، سرمايه‌گذاري‌هاي هنگفتي بر روي صرفه‌جويي و كارآيي يا بهره‌وري ساختمان‌ها و صنعت انجام داده‌اند و از اين راه سودها و بهره‌ها برده‌اند.

 1 2