هفته نامه پیام ساختمان / تاسیسات و انرژی / فن آوری های تاسیساتی

ضمیمه تاسیسات دویست و نود و یکمین شماره هفته نامه پیام ساختمان منتشر شد

اصول تهویه در پارکینگ‌ها

پارکینگ‌ها بخشی از ساختمان‌ها هستند که مخصوصاً در شهرهای بزرگ و شلوغ از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. ﺑﺎ توجه به ﺗردد خودروها و اﻧﺗﺷﺎر گازهای آﻻﯾﻧده در آنها، نبود ﯾﮏ ﺳﯾﺳﺗم تهویه ﻣﻧﺎﺳب و ﮐﺎرآﻣد در پارکینگ ﺑرای اﻓراد در ﺣﺎل ﺗردد مخاطره‌آمیز خواهد ﺑود.

راهکارهای بازاریان در مقابل زیر پله ای ها

بازار تأسیسات ایران با چالش‌های متفاوتی دست‌به‌گریبان است. رکودی که از انتهای سال 92 تاکنون گریبان گیر صنعت ساختمان شده است...

 مقـــابله بازیرپلـــه‌ای های تأسیـــساتی

حضور واحدهای زیرزمینی کم‌وبیش زیاد است که به دلایل مختلف از جمله نبود نظارت، استقبال مردم از جنس ارزان و خلأ قانونی در ایران به بازاری پررونق تبدیل شده است. در این نوشتار خبرنگار پیام ساختمان در گفتگو با تولیدکنندگان و دست‌اندرکاران صنعت تأسیسات به بررسی راهکارهای مقابله با این پدیده مخرب می‌پردازد:

نخستين همايش جايزه ساختمان‌هاي هوشمند ايران

نخستين همايش جايزه ساختمان‌هاي هوشمند ايران (ISBA) 23 خرداد ماه امسال در مركز همايش‌هاي بين‌المللي سازمان صدا و سيما برگزار خواهد شد.

سرمایش ساختمان بدون مصرف انرژی

مهندسان دانشگاه استنفورد آمريکا آيينه‌اي با ويژگي ممانعت از ورود پرتو‌هاي گرما به داخل ساختمان ابداع کرده‌اند‌.

آقاي مهندس چي بلدند؟!

اگر نيمه دوم دهه 70 و اوايل دهه 80 را دوران گرايش روز افزون به رشته‌هاي كارشناسي بدانيم از اين دوره به بعد اين كارشناسي ارشد و دكترا بود كه با اقبال عمومي مواجه شد. انگيزه مهندس و دكتر شدن براي كساني كه تا پيش از آن حتي شاگردان زرنگي نيز به شمار نمي‌آمدند نه در كسب علم، بلكه بيش از همه در همين عنوان مهندس و دكتر نهفته است.

كار مشكل شركت هاي دانش بنيان

بسياري از مسئولان كشور رشد عددي، مقالات علمي و پژوهشي در نشريات معتبر را نشانه‌اي از بالا رفتن جايگاه علمي كشور مي‌دانند؛گرچه اين گفته بسيار جاي مناقشه دارد، اما همان مسئولان، خود اذعان مي‌كنند كه براي بالا رفتن جايگاه و نمود علم در كشور مي‌بايد تدابيري جز توانايي بهترِ دانشجويان دكتري در نوشتن مقالات ISI يافت، و از آن جمله است. مراكز تحقيقاتي، دانشگاه‌هاي پژوهش‌ محور، پارك‌هاي علم و فناوري و البته شركت‌هاي دانش‌بنياد كه حلقه آخر اين زنجيره است و به مثابه نمود عيني حضور علم در اجتماع به شمار مي‌روند. حضور شركت‌هاي دانش‌بنياد حاصل برنامه‌ريزي طولاني است كه جوانه‌هاي آن به ثمر رسيده است، گرچه راهي طولاني در پيش است. شايد شاخصي معتبرتر براي درك جايگاه علم در كشورمان باشد.

 1