هفته نامه پیام ساختمان / تاسیسات و انرژی / آب

حجم بارش‌های کشور به 51 میلی‌متر رسید

شرکت مدیریت منابع آب ایران اعلام کرد: حجم ریزش‌های جوی از ابتدای مهرماه جاری تا امروز به 51 میلی‌متر رسید.

آب رفته به جوی بازمی‌گردد؟!‌
جزئیات طرح احیا و تعادل‌سازی منابع آب زیرزمینی؛

در 47 سال گذشته مخازن آب زیرزمینی با کسری مخزن 110 میلیارد مترمکعبی روبه‌رو شدند که بیش از 80 میلیارد مترمکعب آن مربوط به پانزده سال اخیر است و 38 میلیارد مترمکعب آن نیز در دوره کوتاه هفت‌ساله گذشته روی داده است. این وضعیت بحرانی موجب شده است که طرحی با نام احیا و تعادل‌بخشی منابع آب زیرزمینی عنوان شود که مقرر است در بیست سال آینده نه تنها روند فزاینده کاهش منابع زیرزمینی متوقف شود بلکه برداشت‌های اضافه نیم‌قرن گذشته نیز جبران خواهد شود.

"آب" موضوع همکاری ایران و آلمان در شرایط پساتحریم
وزیر نیرو در اولین گردهمایی ایران و آلمان عنوان کرد:

آب به عنوان زیرساخت اصلی توسعه یکی از اولویت‌های اساسی دولت ایران است و این موضوع بستر مناسبی برای مشارکت با شرکت‌های آلمانی در شرایط پساتحریم می‌تواند باشد.

مصرف میلیاردی ذخایر اضطراری آب

مشاور وزیر نیرو گفت: حدود ۱۱۴ میلیاردمترمکعب از ذخایر اضطراری و استراتژیک آب کشور تاکنون استفاده شده است.

کاهش تراز آب دریای  خزر

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر اعلام کرد: متوسط تراز آب دریا در نيمه اول ۲۰۱۵ نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۱۹ سانتي‌متر افت داشته که این کاهش در ایستگاه‌های بندرانزلی و آشوراده ۲۲ سانتی‌متر است.

بازار انرژی نو وسیع تر می شود

بخش انرژی به‌طور عام و صنعت آب و فاضلاب از جمله صنایعی بود که سرمایه‌گذاران خارجی را روانه ایران کرد. به‌ویژه‌ آلمانی‌ها که در هیئتی نزدیک به 70 نفر به ایران آمدند...

دستور دادستانی برای پرکردن چاه‌های غیرمجاز

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از دستور دادستان عمومی و انقلاب برای پُر کردن تمامی چاه‌های غیرمجاز دشت ورامین و توقیف دستگاه‌های حفاری غیرمجاز چاه آب خبر داد.

احتمال افزایش 20 درصدی قیمت آب
قائم‌مقام وزیر نیرو خبر داد:

قائم‌مقام وزیر نیرو گفت: رسیدن تعرفه مصرف پلکان‌های بالای مصرفی آب به قیمت تمام‌شده مورد تأیید شورای عالی اقتصاد قرار نگرفت اما حدود ۲۰درصد افزایش تعرفه خواهیم داشت.

تشکیل یک کارگروه ویژه آبی در دولت
وزیر نیرو:

وزیر نیرو با اعلام تشکیل یک کارگروه در دولت برای حل مسائل سد گتوند، گفت: ۱۵ طرح نجات ذخایر آب در سفره‌های زیرزمینی اجرا می‌شود.

منبع جدیدی برای آب شرب نداریم
وزیر نیرو:

حمید چیت چیان گفت: آب شرب یزد از حدود ۴۰۰ کیلومتری تهیه می‌شود که تصفیه و کیفیت این آب بسیار هزینه بر است و هزینه آب شرب ۱۰ برابر هزینه آب کشاورزی است؛ بنابراین صرفه‌جویی در یک متر مکعب آب شرب برابر با ارزش ۱۰ برابر آبی است که در کشاورزی مصرف می‌شود.

 1 2 3 4 5  ...