هفته نامه پیام ساختمان / تاسیسات و انرژی / ایمنی

 رشته مهندسی حریق راه‌اندازی شد

برای نخستین مرتبه در کشور رشته مهندسی حریق راه‌اندازی شد. این اقدام به دنبال پیشنهاد سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران به وزارت علوم انجام گرفت و هیئت دولت نیز پس از بررسی‌های لازم این امر را تصویب مرد و بر اساس آن رشته مهندسی حریق در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز پذیرش دانشجو خواهد داشت.

 ايمن‌سازي گاز شهري در برابر زلزله؛ از حرف تا عمل

كي از بخش‌هاي مغفول مانده‌، مبحث 17 مقررات ملي ساختمان است كه نتيجه آن آمار بالاي مرگ خاموش در كشور بوده‌است‌. در اين راستا با اصغر شيراز پور عضو هيئت علمي دانشگاه و كارشناس ارشد سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور گفتگو به عمل آورديم

دسترسی آتش نشانان به ساختمان های بلند مرتبه
در همایش رفتارشناسی حریق بررسی شد:

همايش دو روزه رفتارشناسي حريق با رويكرد مديريت پيشگيري و اطفاء در حوادث، شاهد حضور كارشناساني بود كه در سمينارهاي حاشيه‌اي و نمايشگاه همزمان ، نگراني‌ها، دانش و تجربه خود را به بحث و تبادل نظر گذاشتند.

همايش حريق با رويكردي پيشگيرانه

نخستين همايش ملي رفتارشناسي حريق با رويكرد مديريت پيشگيري و اطفاء در حوادث، به‌منظور هم‌افزايي كارشناسان و متخصصان جهت شناخت رفتار حريق ، روزهای 30 دي و 1 بهمن‌ماه سال جاري در هتل المپيك تهران برگزار خواهد شد. به همین مناسبت موسسه ره‌آوران آفاق صنعت برگزارکننده اين همايش از همه مديران و كارشناسان ايمني، آتش‌نشاني، حراست، پدافند غيرعامل، برنامه‌ريزي، تحقيق و توسعه و همچنين صاحب‌نظران، اساتيد دانشگاه، دانشجويان و همه افرادي كه به‌نوعی با مبحث حريق و ايمني در ارتباط هستند، برای شرکت در همایش دعوت به عمل می‌آورد.

هدف ما رسيدن به استاندارد حقيقي است
دبير انجمن علمي آسانسور دانشگاه دماوند :

رسالت خود را پيوند علم و عمل يا آكادمي با اجرائيات در صنعت آسانسور مي‌داند. مي‌گويد بايد بتوانيم بر تجربيات قديمي لباس آكادميك بپوشانيم و صنعت آسانسور را مسير استاندارد حقيقي راهبري كنيم. حميد بشكوه حلقه نبوده صنعت آسانسور را بي‌اعتناي آكادميك به آن مي‌داند و مي‌گويد آسانسور صنعتي است كه با شاخه‌هاي مختلف علوم مهندسي پيوند مي‌خورد. علومي چون الكترونيك، مكانيك، الكتروتكنيك، هيدروليك، مهندسي جوش و به واسطه تابلوهاي هوشمند آسانسور نرم‌افزار و سخت‌افزار كامپيوتر با آ ارتباط گسترده‌اي دارند. آنچه وي بيش از همه به آن تأكيد دارد تدوين و اعمال استانداردي حقيقي است چرا كه «آسانسور موضوعي است كه با جان انسان سروكار دارد.»

حضور تشريفاتي تجهيزات ایمنی
بنيانگذار ساخت تجهيزات آتش‌نشاني در گفتگو با پیام ساختمان:

خانه‌ امن و آرام حق هر شهروندي است كه هنگفت‌ترين هزينه‌ زندگي خود را صرف آن مي‌كند. در اينجا از «حق» سخن گفتيم نه از «بايد» يا «شايسته‌ است» و يا ديگر مترادف‌هايی كه به جاي آن مي‌توان گذاشت. هر ایرانی اين حق را دارد که خانه‌ای امن و آرام داشته باشد البته نه به این دلیل که هنگفت‌ترين هزينه را حتي نسبت به همتاي ژاپني و فرانسوي و انگليسي خود پرداخت مي‌كند، بلكه به این خاطر كه جان‌پناه او است.

 1