هفته نامه پیام ساختمان / بازارساختمان / اخبار اقتصادی

افزایش مفاسد مالی با برداشت‌های غیرقانونی
اعتبارات بی‌بازگشت در حلقه‌های رانتی قدرت اقتصادی و سیاسی کشور

یک کارشناس اقتصادی معتقد است: اقتصاد گسترده‌ای که طی دو سال اخیر بصورت اختلاس و برداشت‌های غیرقانونی در دولت یازدهم منتشر شده است، گرچه همه مفاسد مالی را دربر نمی‌گیرد اما رقم آن به حدی حجیم است که در وهله نخست بانک‌ها را از منابع تهی ساخته است.

بازار آزاد شدنی است؟
یادداشتی از مجله اکونومیست،

مجله اکونومیست به اقتصاد باز و بازار آزاد باور دارد. در اقتصاد باز، فضا رقابتی است و به همین خاطر سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی به آن تمایل بیشتری نشان می‌دهند. اما بازارها چقدر می‌توانند آزاد باشند؟

۱۶ شرط افتتاح حساب خارجی‌ها در ایران

با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار ضوابط افتتاح حساب سپرده ریالی برای اشخاص خارجی در ایران تسهیل و برخی موانع موجود برداشته شد.

کاسبی عده‌ای در برگزاری نمایشگاه‌ها

رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به نامه‌هایی که برای برگزاری نمایشگاه به معاون اجرایی رئیس جمهور نوشته می‌شود تاکید کرد که برگزاری نمایشگاه‌ عرضه کالا بر عهده اتاق اصناف ایران است و هیچ سازمان یا نهاد دیگری حق تصمیم‌گیری در مورد آن را ندارند.

اجرای همکاری‌های اقتصادی ایران و کشورهای ساحلی خزر از سال آینده

دور اول مذاکرات مربوط به توافق‌نامه جامع همکاری‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و تجاری کشورهای ساحلی خزر با حضور پنج کشور برگزار شد و سند نهایی آن در سال آینده به امضاء رسیده و به مرحله اجرا در می‌آید.

وجه تضمین قراردادهای آتی در بورس کالا افزایش می یابد
از فردا:

وجه تضمین اولیه قراردادهای آتی سکه طلا از فردا یکشنبه برابر با ۱۳.۵ میلیون ریال تعیین می شود.

لیزینگ مسکن آزاد شد

بعد از مدتها بحث و بررسی درباره ورود لیزینگ‌ها به بازار مسکن، آنطور که رئیس انجمن لیزینگ اعلام کرد با موافقت شورای پول و اعتبار مجوز ورود لیزینگ ها به تامین مالی مسکن صادر شد؛اما فقط برای لیزینگ های غیر بانکی.

تا پایان سال انتشار اوراق بدهی جدید در دستور کار نیست
مدیر عامل فرابورس اعلام کرد،

طی گزارشی که بانک مرکزی از مبادلات بین بانکی منتشر کرده در سال گذشته 2 میلیون میلیارد تومان معادل 2 برابر حجم نقدینگی کشور حجم معاملات بین بانکی بوده این درحالیست که بازار بدهی در کل بورس های چهارگانه به 35 هزار میلیارد تومان نمی رسد بنابراین بازار بین بانکی 60 برابر بازار بدهی کشور است در نتیجه بازاری که 60 برابر بزرگتر از بازار ماست چگونه می تواند تحت تأثیر تابلوی بازار بدهی قرار بگیرد؟!

آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه پالایشگاه آبادان با سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری چینی‌ها

طرح توسعه و تثبیت پالایشگاه آبادان با هدف سودآور کردن این پالایشگاه، استانداردسازی محصولات تولیدی و همچنین تثبیت ظرفیت پالایشگاه با تاسیس واحدهای جدید و جمع آوری واحدهای قدیمی در سال ٢٠١٠ میلادی با کنسرسیومی متشکل از سینوپک چین و شرکت طراحی ساختمان نفت ایران منعقد شد.

بانک مرکزی در تصویب دستورالعمل‌ جدید لیزینگ، طبق قانون عمل نکرد
عضو کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران،

نایب‌رئیس انجمن شرکت‌های لیزینگ ایران معتقد است برخی مواد دستورالعمل اجرایی شرکت‌های لیزینگ که اخیرا از سوی بانک مرکزی در شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده محدودیت‌هایی برای کسب و کار لیزنگ ایجاد کرده است.

 1 2 3 4 5