هفته نامه پیام ساختمان / ساخت و ساز / مقررات / حقوق

نظام‌مهندسی کارآفرین تربیت کند
عملکرد سازمان نظام مهندسی در گفتگوی پیام ساختمان با کارشناسان؛

سازمان‌های نظام‌مهندسی به‌جای اینکه کارآفرین و مهندسان متخصص برای صدور خدمات فنی - مهندسی تربیت کنند، به دنبال مسائل پیش پا افتاده‌ای مانند ارجاع کار و حق‌الزحمه سه میلیون تومانی در طول یک سال برای مهندسان بوده‌اند

ساخت و ساز شبانه مجاز نیست

ضرب‌المثل «چاردیواری اختیاری» زمانی در فرهنگ ما باب شد که هنوز شهرنشینی به معنای امروزی وجود نداشت. امروز این ضرب‌المثل شاید محلی از اعراب نداشته باشد.

ساخت و ساز ما کجای دنیاست؟

عربهايي که تا 50 سال پيش باديه نشين بودند حالا بهترين ضوابط دنيا و بهترين مشاوران را دارند اما ما همه چيز را به پول تبديل کرده ايم و شهرداريها تحت نظارت دولت نيستند و هر جوري که صلاح بدانند عمل مي کنند.

روزانه یک نفر در ساختمان کشته می‌شود
معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی:

تفاهم‌نامه همکاری مابین اداره کل تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی وزارت تعاون و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران در راستای کاهش حوادث ناشی از کار در کارگاه‌های ساختمانی بالای 2000 مترمربع منعقد شد.

مهمان ناخوانده؛ بلند مرتبه سازی

امروز شاهد حضور يک مهمان ناخوانده در شهرها هستيم که به ما فرصت تأمل براي پذيرايي شايسته ندادهاست.

کیفیت مصالح در قرارداد  "مشارکت" قید شود

بزرگ‌ترین مشکل این است که سازنده از مصالح فاقد کیفیت استفاده کند و راهش این است که قرارداد مالک با او به گونه‌ای بسته شود که ملزم به استفاده از مصالح استاندارد شود. مثلاً ذکر شود که فقط تیرآهن کارخانه اصفهان باید مورداستفاده قرار گیرد.

خودتان بر ساختمان نظارت کنید

اصولاً مالک در رابطه با کیفیت ساختمانی که آن را به دست ناظر و سازنده سپرده مسئولیتی ندارد اما وضعیت موجود ایجاب می‌کند که مالک ساختمان تا جایی که امکان دارد در طول مراحل ساخت حضور داشته و اوضاع را بررسی کند

مشکلات مشارکت کدخدا منشی حل شود
رئیس مرکز توسعه صنعتی ساختمان

برای جلوگیری از نیمه‌تمام شدن این قرارداد‌ها باید اصل کدخدا منشی را موردتوجه قرار داد و حتی‌الامکان از کشیدن ماجرا به محاکم قضایی خودداری کرد تا ماجرا بهتر و سریع‌تر حل شود.

همیشه مالک مقصر تمام گود‌برداری نیست

در این صورت اگر اخطار لازم به همسایه‌ها داده شود و اقدامی صورت نگیرد، در برخی اوقات از حادثه سهم دارند و همیشه همسایه‌ای که گود‌برداری می‌کند، مقصر تمام و کمال نیست.

قوانین شهرداری راه‌ گریز زیاد دارد

وقتی مهندس ناظر برای پروژه انتخاب می‌شود وظیفه بررسی ملک بر اساس اصول شهرداری را عهده‌دار است و از طرفی ناظر گزارشش را به شهرداری ارائه می‌کند؛ بنابراین شهرداری علاوه بر کنترل ساختمان از نظر مطابقت با نقشه در رابطه با کیفیت ساخت‌وساز 100 درصد مسئول است.

 1 2